PBLA izdod lasīšanas mazgrāmatiņas

Komentēt
Share
3gramatas_600px

2012. gada jūlijā klajā nākušas 8 lasīšanas mazgrāmatiņas (angliski readers), kuras sarakstījusi latviešu valodas skolotāja Una Auziņa. Pasaules brīvo latviešu apvienība (PBLA) tās izdevusi ar nolūku, ka tās izmantos latviešu skolās ārpus Latvijas, kā arī bērni, kas ir iesācēji latviešu valodā, vienalga kurā pasaules pusē viņi atrastos – arī Latvijā, portālam baltic-ireland.ie pastāstīja PBLA Izglītības padomes priekšsēde Daina Grosa.

Mazgrāmatiņu autore Una Auziņa ir Starptautiskās Rīgas sākumskolas latviešu valodas skolotāja, kura vairākus gadus mācījusi latviešu valodu bērniem, kuriem dzimtā valoda nav latviešu valoda. Klasē mācot, Auziņa ievērojusi, ka latviešu valodā nav grāmatu, kas sarakstītas vienkāršā valodā, lai bērni varētu vingrināties lasīšanā. Tā arī radās ideja šai sērijai. Sērija rakstīta ar nolūku, ka bērns pats lasa grāmatu, tajā nav sarežģīta valoda, un tā bērns jūt gandarījumu par to, ka spēj to pats izlasīt. Grāmatiņu ilustratore Indra Bērziņa ir uzbūrusi ļoti jauku, ikdienišķu pasauli, ar kuru bērni var identificēties, vingrinoties lasīšanā.

Līdzīgā veidā trimdā jau gadiem ilgi ir no angļu valodas tulkotas angļu bērnu grāmatas, kas rakstītas vienkāršā valodā. Bieži tām pārlīmēts pāri latviešu teksts, lai nevar redzēt angļu tekstu. Tagad nav vairs jālieto šīs pielāgotās grāmatas – latviešiem ir pašiem savi “readers”, vai mazgrāmatiņas.

Grāmatas ir viegli lasāmas, domātas jaunākajām klasītēm – 1., 2. vai 3. klasei. Pirmās grāmatas sērijā ir vieglākas, nākamās būs mazliet sarežgītākas. Sērijā kopumā iecerēts izdot 31 grāmatiņu.

Tēmas ir bērniem saistošas – Mūsu māja, Kur es dzīvoju, Skola, Draugi, Mana ģimene, Mani sauc, Man patīk, Draudzenes. Autore ir īpaši iedziļinājusies bērnu domāšanā un tēmas atlasījusi tādas, kas bērnus saista un kas būtu daļa no bērnu ikdienas valodas.

Grāmatas var iegādāties Rīgā PBLA birojā, Lāčplēša ielā 29 dz. 5, par 1 Ls gabalā. ASV un Kanādā tās būs drīzumā pieejamas caur ALA apgādu: dace.copeland@wmich.edu, bet Austrālijā tās var pasūtīt caur Dainu Grosu: daina.gross@latviansonline.com.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>