2014. gads – Tullow skoliņa “ABC akadēmija”

Komentēt
Share
t14

Cilvēkiem piemīt īpašība /ej, nu, īsti sazin – laba vai tomēr ne tik/ pirms Jauna gada sākuma izvētīt, apcerēt, atcerēties, kā bijis iepriekšējā gadā – kādi sasniegumi, cik liela pieredze, vai ir bijuši pārbaudījumi. Arī mēs – Leinster Latviešu Biedrības (LELAB) Tullow latviešu bērnu nedēļas nogales skoliņa “ABC akadēmija” – atskatīsimies uz 2014.gadu mūsu skoliņas darbībā.

Ar Leinster Latviešu biedrības atbalstu un potenciālo skolas bērnu vecāku ideju Tulovā tika dibināta latviešu bērnu un jauniešu nedēļas nogales skoliņa “ABC akadēmija”. Skoliņas sākums ir pavisam nesen – vēl nav gads kopš dibināšanas – 2014.gada 23.martā notika skoliņas atklāšanas svētki, kad ļoti daudzi piedalījās ar entuziasmu un solījumiem, ar eiforiju, kas nu tik būs un ko tik nu sadarīsim. Skoliņas kolektīvs ar tās pirmo direktori Intu Dreimani-Riekstiņu uzsāka darbu: trīs svētdienas ik mēnesi skolas bērni mēroja ceļu no tuvām un tālākām vietām, un mēs priecājāmies, ka visiem tika dota tāda iespēja – būt latviskā vidē, darboties, mācīties. Katru mēnesi notika pasākumi, lai bērniem un vecākiem ļautu sajust latvisko esot tālumā no dzimtenes – Lieldienas, dalība Kultūras dienā Dublinā, Māmiņu diena, Bērnības svētki. Skoliņai tika izveidots logo, skolēnu īpašās atpazīstamības zīmes – cepures, T-krekli ar skolas logo.

Un tad sākās jauns periods skoliņas dzīvē. Septembrī skolas kolektīvs atsāka darbu 21.datumā, jo bija jāsagatavojas jauno pārmaiņu pārvarēšanai – jauna skoliņas vadītāja un būtiskas izmaiņas skoliņas sastāvā. Par skolas jauno vadītāju LELAB /Leinster Latviešu biedrība/ valde ievēlēja Ingrīdu Tāraudu, bet skolotāju kolektīvā atsāka strādāt divas skolotājas – Inese Jankevica un Līga Vaļģe. Jāsaka – skolotāju kolektīvā divi pedagogi ir ar pedagoģisko augstāko izglītību un viens skolotājs, kas ļoti aktīvi apgūst skolotāja darba specifiku. Septembrī samazinājās arī skolasbērnu skaits, bet uz šodienu – rakstot pārskatu par skoliņas darbu, skoliņā mācās 27 skolēni. Ir aktīvas visas bērnu vecumposmu grupas: A /1.5-3g/, B /4-6g./, C /7-13g/, D – Latvijas kluba “Māja” jauniešu klubs “Rieksts” /14 +/. Ar A grupu strādā brīvprātīgais jauniešu pārstāvis Laura Pekšejeva, kurai asistē vai nu brīvprātīgais vecāks, vai skolas vadītāja, ar B grupu – Inese Jankevica, ar C grupu – Līga Vaļģe, ar D grupu – Ingrīda Tārauda vai vienības priekšsēdētājas vietniece Santa Čakare. Viss notiek. Darbs rit savu gaitu un mēs esam priecīgi, ka mēs joprojām esam savā vietā un savā laikā. Mēs strādājam kopā, darām visu vienā elpā. Esam izveidojuši savas tradīcijas – jauninājumus. Katru skoliņas svētdienas rītu satiekamies zālē uz “piecpadsmitminūtīti”, lai pabūtu kopā Skolotāju dienā, tāpat vien, apsveiktu jubilārus, noskaņotos darba dienai. Bet kādu citu svētdienu mēs iesākam ar Dzejas stundu /9.novembrī/ vai svinīgo līniju veltītu Latvijas Neatkarības 96-gadei /16.novembris/. Bet pēc nodarbībām – sanākam zālē uz izstādi, kas veidota no dienas laikā tapušiem darbiem.

Mūsu bērniem piedzīvojumu brīdis bija gatavošanās Latvijas svētku svinēšanai Limerikā, kur mēs piedalījāmies ar dzejas kompozīciju “Mana un Tava Latvija”. Skoliņu pārstāvēja Cody Rodrigo Redmond /B grupa/, Samanta Luka /C grupa/ un Keitija Štegmane /vienība “Rieksts” un Tulovas vidusskolas latviešu valodas klases skolniece/.
Krāsains bija Ķirbju dienas pasākums 23.novembrī – ar skaistiem tērpiem un latviskām atrakcijām.
Ir nosvinēti arī pirmie skoliņas Ziemassvētki – sirsnīgā un mājīgā gaisotnē. Pēc pasākuma bērni bija pārsteigti par saņemtajām Liecībām, jo neticēja, ka patiešām viņu darbu tik nopietni vērtēs. Bet skolas kolektīvs ņēma vērā gan Skolas nolikumā rakstīto, gan vecāku vēlmes – bērnu darbu vērtēt – un mācību I pusgads nu ir izvērtēts!
Skoliņas bērni piedalījās visos jauniešu vienības “Rieksts” konkursos. Tā Samanta Luka ieguva II vietu dzejoļu konkursā “Mans Ziemassvētku sapnis” un I vietu viktorīnā “Dzīvojam Eiropā”, I vietu zīmējumu konkursā “Uzzīmē Latviju!”, bet Līva Pomerance šajā konkursā ieguva II vietu.

Esam uzsākuši draudzības tilta būvēšanu ar Bostonas /ASV/ latviešu svētdienas skoliņu. Vispirms skoliņu bērni apmainīsies ar rokrakstītām vēstulītēm, tad mums būs “skaipiņkonference”. Tā ir liela pieredze savas valodas praktiskai attīstīšanai.
Kaut arī esam latviska skola, taču to nedrīkst padarīt par atrautu no Eiropas konteksta – esam moderna skola un cienām citu tautu kultūru, tās zemes, kurā dzīvojam, kultūru. Lai izzinātu citu Eiropas valstu kultūras un sev gūtu zināšanas par to, pilnveidotos, esam iesaistījušies eTwinning projektu realizēšanā – dalībā un vadīšanā. Skoliņas jauniešu grupa – arī Erasmus+ projektu veidošanā /esam koordinatorvalsts, strādājam kopā ar Turciju, Spāniju, Itāliju, Grieķiju/.
Skoliņai ir sava avīzīte vecākiem, Arī – savs blogs: http://abcakademija.wordpress.com/, kur katrs var izlasīt par skoliņas darbību. Tāpat informācija atrodama izveidotajās domubiedru grupās gan draugiem.lv, gan facebook.com.
Protams, tas viss ir tikai sākums. Turpinājums būs, jo skoliņā mācās ieinteresēti bērni, strādā talantīgi, uzticami skolotāji un līdzdarbojas atbalstoši, saprotoši vecāki.

Skoliņas vadītāja
Ingrīda Tārauda

FOTO: no skoliņas arhīva

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>