Skolēnu un jauniešu kultūras kopu vadītājiem Eiropā

Komentēt
Share
IMG_7227

Š.g. 30. maijā Eiropas Latviešu apvienības (ELA) vadība – Aldis Austers (ELA priekšsēdētājs) un Inguna Grietiņa (ELA prezidija locekle un ELA mākslinieciskās padomes vadītaja) tikās ar XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizatoriem – Valsts izglītības satura centra (VISC) pārstāvjiem Astru Aukšmukstu (VISC Interešu izglītības un audzināšanas darba nodaļas vadītāju), Ritu Platperi (Koru nozares vadītāju) un Ilzi Mažāni (Deju nozares vadītāju).

Izrunājām dažādus diasporas jauniešu kopām interesējošos jautājumus XI Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku sakarā. Tādejādi nonācām pie vairākiem precizējumiem, ieteikumiem un jaunumiem, ar kuriem vēlamies jūs iepazīstināt.

Vispārējā informācija

1. Svētku dalībnieki tiks iedalīti 2 grupās (tas saistīts ar lielo dalībnieku skaitu 100 000 skolēnu un zemo piešķirto finansējumu svētkiem) – dalībnieki ar dalībnieka statusu (tie, kas piedalās Mežaparka koncertā un Daugavas stadiona koncertos), dalībnieki bez dalībnieka statusa (tie, kas piedalās Vērmanes dārza koncertos)
2. Kādas atšķirības ir šīm divām grupām:
• 1. grupas dalībniekiem būs dalībnieku kartes un brīva ēdināšana mēģinājumu un koncertu laikā, šīs grupas dalībnieki varēs apmeklēt svētku koncertus bez maksas.
• 2. grupas dalībniekiem nebūs dalībnieku kartes vai būs atšķirīgas un nebūs brīvā ēdināšana meģinājumu un koncertu laikā, šīs grupas dalībnieki varēs apmeklēt svētku koncertu ģenerālmēģinājumus bez maksas, taču Mežaparka noslēguma koncertā šīs grupas dalībniekiem būs atvēlēta speciāla vieta skatītājos, bez maksas.
3. Biļešu tirdzniecība uz svētku koncertiem, pasākumiem sāksies 2015. gada pavasarī.
4. Biļešu iegādi piedāvās arī bērnu kopām, kas piedalās svētkos, aizpildot speciāli sagatavotu anketu.
5. Katrs dalībnieks (abu grupu) saņems bezmaksas dalībnieka komplektu.
6. Dalībnieku krekliņi visiem būs jāpērk, taču organizatori piedāvās iespēju katram izveidot savu – nosūtīs kopai svētku logo, ko varēs izmantot drukāšanai uz krekliem, kā arī piedāvās ierunāt dzejolīti, izveidojot savu svētku zīmi ( princips tāds pats, kā bija pieaugušo svētkos, iedziedot savu dziesmu svētku zīmi).
7. Diasporas kopām, kurām ir nepietiekams dalībnieku skaits, lai piedalītos Mežaparka un Daugavas stadiona koncertos, organizatori piedāvā ne tikai savstarpēji apvienoties, bet arī sadarboties ar Latvijas bērnu kopām, apvienojoties un svētkus apmeklējot viesu kolektīva statusā. Tas nozīmē, ka katra kopa individuāli sarunā savu sadarbības kolektīvu Latvijā. Latvijas kolektīvs uzņemas pilu atbildību par vieskolektīvu, nodrošinot naktsmājas, ēdināšanu, transportu. Šajā gadījumā svētku organizatori nekādu atbalstu nesniedz.
8. Koncerta tērpi dalībniekiem Mežaparka un Daugavas stadiona koncertos, koriem – brīva izvēle, deju kopām – tautastērpi.
9. Kopu vadītājiem, t.sk. diasporas, tiek rīkoti metodiskie kursi:
• Koru diriģentiem. 30. oktobrī, Rīgā (vieta tiks precizēta), klātesošo diriģentu koris izdziedās visas repertuārā esošās dziesmas virsdiriģentu vadībā, izrunājot nianses, štrihus, utt.,ko katrā dziesmā vēlas iezīmēt virsdiriģenti.
• Deju kolektīvu vadītājiem. No 16. – 18. septembrim notiks deju precizēšanas seminārs.
10. Kopmēģinājumi virsdiriģentu un virsvadītāju vadībā. Ir jau zināms, ka tiks rīkoti reģionālie kopmēģinājumi virsdiriģentu un virsvadītaju vadībā. Šeit gaidām jūsu ieteikumus, reģionu iedalījumu, optimālo laiku. Tā kā Īrija un Anglija jau ir vienojusies par kopīgo reģionu, tad šis kopmēģinājums jau ir iezīmēts – 2015.gada februārī. Otrs reģions, kas jau ir iezīmēts ir Austrālija (šeit vēl jāvienojās par datumiem un jāprecizē nianses).
11. Aktuālā informācija koriem. Vienojāmies, ka diasporas koriem, kas piedalās Mežaparka koncertā būs atsevišķš repertuārs, tikai 5-7 dziesmas no 21 koncertā paredzētās dziesmas (izdotā Dz.sv. grāmata koriem vēl tiks papildināta ar dziesmām, jo patreiz pieejamas tikai 15). Precīzu diasporas koriem paredzēto dziesmu sarakstu saņemsim līdz septembrim. Šie kori pievienosies kopkorim koncerta noslēgumā.
SKATES. Koriem notiks skates caur Skaipu, žūrijas komisija pieslēgsies norunātajā dienā un laikā, tāpēc, izvēloties skates vietu, pārliecinieties, lai ir pieejams ātrs internets. Par šo jautājumu vēl varam diskutēt un ieteikt labāko variantu, mēs velreiz ieteicām apsvērt ideju par video nosūtīšanu, līdzīgi kā tas ir deju kopām.
12. Aktuālā informācija deju kopām. Tiem, kas vēl nav iegādājušies deju aprakstus un ierakstus, to var izdarīt un iegūt sava īpašumā gan deju aprakstu grāmatu, gan ierakstus, rakstot – uldis@mesters.lv.
Līdz 1. novembrim deju kopām tiks izsūtīta pieteikuma anketa skaitei, kur būs jānorāda internetformāts u.c. svarīga informācija skatei.
Deju kopām, kas piedalās Daugavas stadiona koncertos, noteikti jābūt 8 pāriem (meitene+puisis), dažās dejās (atkarīgs no izvēlētās grupas) pat 9 pāriem. Meitene ar meiteni nevarēs dejot. Šo informāciju vēlreiz uzsvēra virsvadītāja Ilze Mažāne.
13. Aktuālā informācija kopām, kas piedalīsies Vērmanes dārza koncertos. Šajos koncertos piedalās kopas jauktās vecuma grupās, bez dalībnieku skaita ierobežojuma, kā arī bez noteikta repertuāra. Katras kopas brīvā izvēle. Patreiz iezīmētais laiks Vērmanes dārza koncertiem, plkst. 11.00, taču diasporai atvēlētā diena un skatuves vēl tiks precizētas.

14. Iezīmēti turpmākie uzdevumi.

• VISC pārstāvji piedalīsies ELAs rīkotajā konferencē “Latvieši Pasaulē, piederīgi Latvijai” (11. un 12. jūlijs), kur klātienē diskutēsim par aktuālajiem jautājumiem svētku sakarā un iezīmēsim turpmākos uzdevumus.
• Turpmāk aktīvi jāstrādā pie dzīvošanas jautājuma diasporas kopām. Ir ieteiktas idejas, bet tās ir jāprecizē.
• Turpmāk arī skolēnu kopu vadītājiem tiks rīkoti un piedāvāti kvalifikācijas celšanas kursi.
• Turpmāk visiem kopu vadītājiem, kuru e-pasti ELAi ir zināmi, tiks izsūtīta jaunākā informācija par notiekošo.
• ELA un VISC turpinās uzsākto kopdarbu, lai nākotnē uzlabotu arī interešu izglītības jomu sadarbībā ar diasporu.

Informatīvo pārskatu sagatavoja
Inguna Grietiņa

FOTO: baltic-ireland.ie

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>