Konferencē uzsver mazākumtautību skoliņu nozīmi

Komentēt
Share
Bradforda 053

Aizvadītās nedēļas nogalē Dublinā notika University College Dublin (UCD) un Polijas vēstniecības kopīgi rīkota izglītības konference – Strengthening Irish education policy: Cross-community perspectives on supporting literacy and bilingual learners, kurā pēc UCD doktorantūras stipendiātes Niamh Nestor uzaicinājuma piedalījās arī nedēļas nogales skoliņas “Saulgriezīte” skolotāja Santa Eglīte.

Par konferencē gūto pieredzi portālam baltic-ireland.ie stāsta Santa Eglīte (attēlā):
“Konference bija vērsta uz jautājumiem, kā nostiprināt īru izglītības sistēmu/politiku, pievēršot lielu uzmanību starpkultūru perspektīvām, kas atbalsta divvalodību. Viens no nozīmīgiem diskusiju jautājumiem bija par ierosinātā Junior sertifikāta reformu.

Konferencē tika uzsvērts, cik svarīgi ir novērtēt tālejošo ieguvumu, ko sniedz dinamiskas daudzvalodības uzturēšana mūsu sabiedrībā.

Konferencē tika pieminēti fakti no 2011. gada tautas skaitīšanas, kas apliecina, ka Īrijā pastāv milzīga valodu daudzveidība: gandrīz 10% iedzīvotāju apgalvoja, ka viņi mājās runāja valodā, kas nav angļu vai īru.

Konferencē uzstājās profesori no Dublinas, Korkas un Limerikas. Tika runāts par dažādām skolēnu pieredzēm poļu nedēļas nogales skolās un adaptēšanos īru skolās.

Konferenci apmeklēja pārstāvji no poļu skolām Īrijā, kā arī Igaunijas un Bosnijas skolu pārstāvji, arī pārstāvji no Īrijas Izglītības Ministrijas un poļu bērnu vecāki.

Skolām, kas atbalsta un attīsta daudzvalodu prasmi, ir ļoti svarīga loma laikā, kad Īrijas Izglītības un prasmju ministrija cenšas uzlabot un palielināt lasītprasmes līmeni. Starp tām ir arī pieaugušais skaits migrantu vadīto skolu, kurām ir ļoti nozīmīga saikne kopējā skolu dialogā. Niamh Nestor uzsvēra, ka ir svarīgi, ka migrantu vadītās skolas nestrādātu izolētībā no citām izglītības iestādēm.

Konference vēlreiz lika man pārliecināties, cik svarīgi ir, ka latviešu bērniem Īrijā ir savas sestdienas/svētdienas skolas, kurās tiek apgūta dzimtā valoda, saglabāta latviskā identitāte. Uzskatu, ka mūsu bērni tekoši runās vismaz divās valodās, kamēr pastāvēs šī dzīvā saikne/sadarbība starp latviešu ģimenēm un latviešu skolām Īrijā.”

FOTO: baltic-ireland.ie

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>