Skoliņas saņems dāvinājumu no Jēkabpils pašvaldības

Komentēt
Share
Gramatas_atklasana_2

Bērnu sarakstītās grāmatas „Rakstu dzejoli pats” 130 eksemplāri jau nogādāti Latviešu valodas aģentūrā. No turienes ar diplomātiskā pasta palīdzību pa piecdesmit eksemplāriem nonāks latviešu kopienās Anglijā un Īrijā, bet trīsdesmit atlikušās grāmatas aizceļos uz Austrāliju un ASV, portālam baltic-ireland.ie pastāstīja Jēkabpils pilsētas pašvaldības Kultūras pārvaldes pasākumu organizatores p.i Valda Priekule.

Grāmata ir dāvinājums citās zemēs mītošajiem tautiešiem Latvijas Valsts dibināšanas gadadienā.
Savos dzejoļos bērni rakstījuši par to, kas tobrīd viņus visvairāk saviļņojis, iepriecinājis, apbēdinājis, satraucis. No grāmatas lappusēm staro prieks par jaunajiem zābakiem, draisko Muri, silto lietutiņu, saulīti un mammas cepto maizīti. Astoņgadīgais Jēkabs lasītāju ieved Krustpils pils tumšajos pagrabos, kopā ar Janu varam izjust bailes no tumsas un vientulības, bet deviņgadīgā Jūlija uzbūrusi pieneņziedu laiku, kad „sējas jaunas meitenītes” zeltainiem matiņiem. Padsmitnieku dzejoļos ieskanas savas vietas meklējumu un attiecību tēma:
„Es un tu kā divas ūdens lāses esam,
Kā divas sasalušas lāstekas ziemā.
Lai tev un man reiz silti kļūst!
Es lūdzos, lai mums abiem
Silti reiz kļūst.” (Linards Vasiļjevs, 12 gadi)
Grāmatas vizuālo ietērpu veidojusi jaunā māksliniece Krista Mārāne. Visai grāmatai cauri izsoļo puisītis un meitenīte, kuri nonāk katrā dzejolī uzburtajā situācijā. Kristīne teic, ka viņa visu centusies pārvērst pozitīvismā, bērnu bēdas un bailes atstājot tikai uzrakstītas, bez vizualizācijas.
Grāmatas atklāšanas svētkos dzejniece Inese Zandere uzteica bērnu redzīgumu un vēlmi dalīties savos pārdzīvojumos, viņu centīgos meklējumus vārdu un atskaņu krājumos. Viņasprāt, grāmata kliedē mītu, ka zēnus neinteresē grāmatas. Tā nav! Jēkabpilī daudzi zēni paši raksta dzejoļus!
„Šī grāmata – saviļņojums. Jēkabpils bērni un pieaugušie ir sacēluši dzidrus, vieglus viļņus, un tie, cerams, nenorims. Kāds bērns turpinās vai tikai vēl sāks rakstīt dzejoļus. Cits – tos lasīt”, grāmatas ievadvārdos teikusi rakstniece Māra Cielēna.
Rakstnieces teiktais piepildās: ir ziņas, ka kāda meitenīte, kurai vēl neveicas ar lasīšanu, aizrautīgi pētījusi dzīvespriecīgās ilustrācijas un sākusi pati runāt teikumus ar vārdiem atskaņās.
Grāmatā „Rakstu dzejoli pats” iekļauti 54 Jēkabpils un tuvējo novadu bērnu dzejoļi, ko no konkursam iesniegtajiem 350 dzejoļiem atlasīja žūrija – dzejnieces Inese Zandere, Māra Cielēna, Ruta Štelmahere un Jēkabpils pilsētas pašvaldības Kultūras pārvaldes direktore Inta Ūbele. Jaunie autori ir vecumā no četriem līdz divpadsmit gadiem. Grāmatas izdošanu finansējis Rietumu bankas labdarības fonds.

FOTO: Jēkabpils pašvaldības Kultūras pārvalde

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>