Lielbritānijas un Īrijas latviešu skoliņu skolotāju seminārs “Mūsmājās”

[ 1 ] Comment
Share
IMG_6742

Vakar, 22. septembrī, 33 skolotāji tikās otrajā Lielbritānijas un Īrijas latviešu bērnu nedēļas nogales skoliņu skolotāju seminārā, kas šoreiz notika latviešu centrā “Mūsmājās” (Warwickshire, Anglija). Semināru rīkoja Latviešu nacionālā padome Lielbritānijā (LNPL) un Peterborough latviešu bērnu nedēļas nogales skoliņa.

Semināra diena, kas bija sadalīta burtiski pa minūtēm, pagāja spraigā un radošā darbā. Vispirms LNPL Izglītības nodaļas vadītājs Māris Pūlis sniedza ieskatu par diasporas konferenci, kas šovasar notika Rīgā, kam sekoja Ivetas Sūnas stāstījums par Rāmavā notikušajiem skolotāju kursiem.
Pēc mazas kafijas pauzes sekoja iepazīšanās ar katru skoliņu. Pēc tam vārds atkal tika dots Mārim Pūlim. Šoreiz LNPL Izglītības nodaļas vadītājs klātesošos iepazīstināja ar secinājumiem, kas viņam radušies, apkopojot pirmā abu salu skoliņu skolotāju semināra rezultātus. Bet pēc tam semināra dalībnieki ar interesi noklausījās Avitas O`Donnell stāstījumu par Londonas latviešu bērnu skoliņas pieredzi.
Pēc pusdienām skolotāji strādāja darba grupās, izstrādājot doto uzdevumu ideālos risinājuma variantus. Skolotāji meklēja atbildes uz tādiem jautājumiem kā skolu galvenās vadlīnijas, ārpusskolas darbs, sadarbība ar vecākiem, motivācija, problēmas diasporas skolās u.t.t.. Pēc tam sekojošās darbu grupu paveiktā prezentācijas, kurās skolotāji apkopoja, viņuprāt, pareizākos risinājumus, izpelnījās aplausus, jo, kā jau tas parasti notiek tādos un līdzīgos semināros, kopīgiem spēkiem tiek ieskicētas jaunas un saistošas idejas.
Seminārā sevi prezentēja arī divi interneta vortāli – Anglijas sludinājumu mājas lapa www.latvian.org.uk un Īrijas skoliņu mājas lapa www.skola.baltic-ireland.ie.
Semināra noslēgumā tā dalībnieki vienojās nosūtīt aicinājumu Latvijas Izglītības un zinātnes ministram Robertam Ķīlim. Aicinājumā. ņemot vērā skoliņu lielo ieguldījumu latviskās identitātes saglabāšanā, tika izteikts lūgums finansiāli atbalstīt Īrijas un Lielbritānijas skoliņu darbu to atrašanās vietās, kā arī norīkot darbam Latvijas vēstniecībās Londonā un Dublinā izglītības atašejus. Tāpat skolotāji nobalsoja par Kultūras ministrijas apstiprinātajiem projektiem, kā viesmāksliniekus, kuri 2013. gadā varētu uzstāties abās salās, izvēloties ludziņu “Sprīdītis”, Annas Sakses Pasakas par ziediem Gundara Āboliņa lasījumā un monoizrādi “Par mūzikas instrumentiem”.
Pēc saspringtās un vaiga sviedros aizvadītās darba dienas skoliņu skolotāji saņēma dāvaniņas, ko bija sarūpējusi Latvijas vēstniecība Londonā, Latviešu valodas aģentūra un Londonas latviešu skoliņa.

Zaļo salu otrajā Lielbritānijas un Īrijas latviešu bērnu nedēļas nogales skoliņu skolotāju seminārā pārstāvēja Kristīne Nordena-Lynch, Inita Danne (abas Portlaoise), Lolita Kučinska (Drogheda) un Vineta Makšus (Newry, Ziemeļīrija). Slimības dēļ pēdējā brīdī no dalības seminārā atteicās Korkas skoliņas skolotāja Anita Litauniece.
Semināra dalībnieces portālam baltic-ireland.ie atzina, ka brauciens bija tā vērts, jo tika gūtas jaunas atziņas un iepazīti interesanti cilvēki.
Zaļās salas skolotājas izsaka pateicību semināra rīkotājiem un, jo īpaši, Mārim Pūlim, kā arī šoferītim Edgaram, kurš delegāciju aizveda ne tikai uz semināra norises vietu, bet arīdzan izrādīja krāšņo Coombe Country Park.

Lielbritānijas un Īrijas latviešu bērnu nedēļas nogales skoliņu skolotāju seminārā Angliju pārstāvēja Londonas, Bostonas, Bradfordas, Liverpool, Mansfield, Northampton, Peterborough un Southampton skoliņu skolotāji.

FOTO: baltic-ireland.ie

One Response to Lielbritānijas un Īrijas latviešu skoliņu skolotāju seminārs “Mūsmājās”

  1. Skolotāji jaunajās diasporas skolās, kā tās tagad tiek dēvētas, lai gan daudzi ar pedagoģisko izglītību, tomēr taustās un meklē labākos veidus kā strukturēt skolas. Bieži skolas sākas kā spēļu grupas, latviešu nodarbību pulciņi, kur sanāk kopā grupiņa vecāku un grib saviem bērniem reizi pa reizei dot iespēju būt kopā ar citiem latviešiem un kaut ko pie viena arī padarboties un iemācīties. Ar laiku bērni kļūst vecāki, un tad nu jādomā tālāk, vai nodarbības pietiekoši bērnus stimulēs, īpaši valodas ziņā, un tā nu arī sākās formālākas mācības. Ar formālām mācībām domāju bērnu sadalīšanu pa vecuma grupām tā, lai var gūt iemaņas lasīšanā, rakstīšanā ar mācību vielu, kas piemērota pareizam vecumam. Briseles sestdienas skolā, piemēram, jau varēju pirms pāris gadiem novērot, ka skolas attieksme pret mācībām ir nopietna – izmantotas mācību grāmatas no Latvijas, skolotāji māca ģeogrāfiju un vēsturi ar domu, sagatavot bērnus uz atgriešanos Latvijā. Un Briselē tas arī loģiski – jo diplomātu ģimenes arī atgriezīsies Latvijā pēc nodienētā laika, un tā nu šīs mācības ir svarīgas, lai varētu tikt līdzi mācībām vēlāk Latvijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>