Korkas skoliņā sākušās vasaras brīvdienas

Komentēt
Share
Cork7

Ar jauku pasākumu skoliņā un pikniku Fotas parkā mācību gads ir noslēdzies arī Latviešu Sabiedrības Korkā (LSC) latviešu bērnu nedēļas nogales skoliņā.
Par mācību gada noslēguma pasākumiem Korkā portālam baltic-ireland.ie stāsta skoliņas skolotāja Anita Litauniece:

“Īpašākas jau bija maija beigu un jūnija tikšanās, kad sākumskolas bērni divās nodarbībās pildīja 3.klases kontroldarba rakstisko un mutisko daļu. Bet nodarbības beigās priekam vēl padarbojās ar kaligrāfiju.
Diemžēl izkrita koka laiviņu grebšana, kuru ar zēniem ir iesācis Limerikas mākslas skolotājs Mārtiņš, un vilinošie kokapstrādes darbi tika pārcelti uz jūniju, kad Mārtiņš būs brīvāks. Tas nav pirmais starpskolu sadarbības projekts, kuru īstenojam kopā ar Limerikas skoliņām.
Toties pirmspēdējā nodarbībā skolotāja Gunita ieradās ar lielu pīpeņu spaini, un meitenes mācījās pīt vainadziņus, jo sākām domāt jau par Jāņu svinēšanas tradīcijām, un e-pastos uz mājām aizceļoja bērnu tautas dziesmu izlase, lai katra ģimene varētu izvēlēties šī gada mīļāko pantiņu. Izspēlējām mācību gada noslēguma loteriju.

Skoliņas nobeiguma pasākumā 10. jūnijā ieskandinājām Jāņus, žūrējām mācību gada 10 pasākumus un uzņēmām ciemiņu no Latvijas – tikko augstskolu beigušo Lindu Balodi, kura mums atveda sava maģistra darba “Kurzemes senās lauku sētas” prezentāciju.
Noslēguma diena sākās ar improvizētu labirintu ar trejiem vārtiem, pie kuriem katrs izpildīja 3 uzdevumus, lai droši zinātu, ka brīvdienas ir nopelnītas. Pie pirmajiem vārtiem Kristaps ar Linardu uzdeva matemātikas rēķinus. Pie otrajiem – Aleksis un Adīne lika izvilk burtu kārtis un nosaukt vārdus ar šiem burtiem. Lai tiktu cauri trešajiem, bija jānoskaita vai jānolasa Jāņu tautas dziesma. Labirintam izgāja cauri visi – gan mazie, gan lielie svētku dalībnieki, bet Ērikas Omīte Līga Kaņepe, kura ir bijusi skolotāja, mums par prieku un pārsteigumu nodziedāja tautas dziesmas līgo meldiņā.
Tad Kristapa tētis Māris aicināja visus, kuri vien bija tikuši pie instrumenta, uz vienu kārtīgu Jāņu ierībināšanu. Un bundzenieku ansamblis sanāca uz savu pirmo mēģinājumu.
Lūdzām labāko Jāņu dziesmu pratēju mūsu vidū – Ērikas Omīti padziedāt mums vēl, un tautas dziesmas tapa uz vietas, – katrs bundzenieks dabūja dzirdēt tieši viņam veltītu pantiņu ar tajā ievītu viņa vārdu, pat katra bungas tika apdziedātas, jo tās bija, kā jau dzīvē, dažnedažādas:
Sit, Linardiņ, plastmas’ bungas. Līgo, līgo,
Vārtu staba galiņā(i), līgo.

…………………………
Sit, Kristapiņ, skārda bungas, līgo, līgo,
Jāņu dienu gaidīdam(i)s, līgo!

Un katra pantiņa atkārtojuma rindas, kā Latvijā ierasts, piedziedājām visi kopā:
Līgo, līgo,
Jāņu dienu gaidīdam(i)s, līgo!

Pasākuma otrajā daļā vecāki atsevišķā telpā klausījās Lindas Balodes prezentāciju par Kurzemes senajām sētām un to atjaunošanu Kurzemē. Ar bērniem tikmēr aplūkojām Lindas sagatavotās 30 lielās, krāsainās, skaistās Kurzemes lauku sētu fotogrāfijas, pārrunājām sētās redzamo, priecājāmies par skaisto dabu visos gadalaikos. Kā jau tas vienmēr notiek sarunās ar bērniem, viņu pieredzes durtiņas atvērās, un katrs atsaucās ar savu komentāru gan par ezeru un peldēšanos, gan sniegu un ziemas priekiem, kurus kādreiz izdevies piedzīvot, gan rudens krāsām, gan miglu pļavā, gan akas ūdeni. Voldemārs vairākkārt izsaucās: “Jā, es esmu redzējis Latvijā tādas mājas, tādu aku! Es esmu tādās bijis!” Visiem nācās atzīt, ka mūsu Latvija ir ļoti skaista un dažādie gadalaiki ir tik jauki izbaudāmi, kā nekur citur! Voldemārs nesot fotogrāfijas vecākiem, vēlreiz pa ceļam man apliecināja, ka fotogrāfijās redzamais skaistums tur Latvijā patiešām ir, jo viņš pats to esot redzējis.

Lindas videolekcija ieinteresēja vecākus, viņa ar sajūsmu man atrakstīja no Latvijas, ka bija aizkustināta par uzmanību un iepriecināta par klausītāju jautājumiem. “Tā man ir neaizmirstama pieredze!”
Pateicīgi Lindai esam arī visi mēs. Ērikas Omīte Fotas parkā apjautājās, kā man izdevās Lindu atrast un dabūt uz pasākumu. Jāsaka, ka šoreiz manu nopelnu tur nav. Linda ir saņēmusi šo braucienu no savas augstskolas kā balvu par darba augsto kvalitāti, viņai tikai pašai bija jāsameklē ieinteresēti klausītāji un ciemos gaidītāji..
Vai šādas tikšanās nav viena jauka abpusēji bagātinoša sadarbības ideja ar Latvijas augstskolu studentiem? Viņu ar jaunības degsmi veiktie pētniecības darbi par Latviju noteikti ir pelnījuši plašāku publicitāti. Ar prieku atceramies arī Rēzeknes mākslas vidusskolas studentus, kuri ar radošu nodarbību viesojās pie mums rudenī.

Trešajā daļā bija klāt laiks atskatīties un novērtēt. Izveidojām balsošanas vietu – galdu ar māla bļodiņām un raibajiem zirņiem. Žūrijā bijām visi. Atcerējāmies mācību gada 10 pasākumus, apskatot arī fotogrāfijas, kuras bija izvietotas pie sienas. Par katru pasākumu nobalsot, cik jauks tas palicis atmiņā, varēja visi, iemetot zirņus bļodiņās pretī fotogrāfijām ar ciparu.
Skolotāja Margarita ar palīgiem rūpīgi izskaitīja raibos zirņus un paziņoja uzvarētājus. Bērnu vērtējumā divi pasākumi ir 2012. gada līderi: Miķeļdienas gadatirgus un Pavasara ekskursija – pārgājiens uz kalnu ezeru.
Paldies visiem aizrautīgajiem vecākiem par kopā ar saviem bērniem gadatirgum gatavoto preci! Labu veiksmi atkal rudenī!
Pārgājiena maršruta plānotājs Jurģis arī bija mūsu pasākumā un saņēma arī pateicības rakstu par skoliņas bērnu un vecāku iedvesmošanu kalnos kāpšanai. Jurģis bija ieradies uz mūsu pasākumu ar sponsoru dāvaniņām.
Beigās aizrautīgie skoliņas darbarūķi – bērni saņēma pateicības rakstus par ieguldīto lielo darbu, apgūstot latviešu valodu un kultūras tradīcijas mācību gada garumā.
Šogad, skoliņas trešo mācību gadu noslēdzot, lielākie lasītāji un visregulārāk nodarbības apmeklējušie bērni saņēma Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas pateicības rakstus ar paša ministra Roberta Ķīļa parakstu, un visi bija nopelnījuši skoliņas pateicības rakstus un Latvijas žurnālu “Ezis”un “Zīlīte” vasaras izdevumus, sponsoru dāvanas un aplausus. Ipašu pateicību saņēma arī vecāki – skoliņas darba neatlaidīgie balstītāji un palīgi.

Pasākuma neformālā daļa noritēja Fotas gleznainajā parkā, diena bija vasarīgi karsta un saulaina, – liels retums un dāvana mums visiem. Bērni burtiski nira zaļajā zālītē. Vecāki paēnā klāja skaistu, gardumu pilnu piknika galdu.
Par godu mūsu skoliņas eksperimentētājgaram ar Jurģa palīdzību tika palaists ar baloniņa gaisa strāvu darbināms propellers, bet Ksenijas tētis, izmantojot vēl pārgājienam sapirktās lupas, iemācīja pārbaudīt saules staru spēku.
Sadalījušies divās komandās, izskrējām uzmanības stafeti. Enerģijas atjaunošanai izgaršojām Lindas atvesto jauno Skrīveru saldumu komplektu “Māksla baudīt”. To noteikti sameklējiet, ciemojoties Latvijā!
Pasākuma noslēgumā atkal īsti iederējās latviešu tautas rotaļas. “Adamam bij septiņ’dēli” ieguva pavisam jaunu skanējumu un nedalītu atsaucību pēc tam, kad Ādama lomu atnāca nospēlēt vīri.

Paldies visiem, kuri seko mūsu gaitām un atbalsta ar labu vārdu, ar idejām, ar padomu, ar finansēm! Ar pateicību pieminu mūsu galveno sadarbības partneri Latviešu valodas aģentūru Latvijā. Prieks, ka esam tagad ciešā kontaktā ar Anglijas skoliņām, paldies Mārim Pūlim, Aldim Austerim, Dainai Grasei. Zīmīgs notikums bija teātra izrāde Korkā un tikšanās ar Rolandu Lappuķi. Skaisti mūsu ikdienu bagātināja iepazīšanās un tikšanās ar producentiem Kārli Vahšteinu un Ingrīdu Cāzeri: saiets ar viņu filmu skatīšanos, Ziemassvētku pasākums, radio raidījums par Īriju un mums, latviešiem. Liels paldies viņiem! Paldies atsaucīgajiem Limerikas skolu skolotājiem un Limerikas skoliņas bērniem un vecākiem, kuri bija ar mums kopā vienā no gada labākajiem pasākumiem!
Paldies vēl daudziem Latvijā, par sadarbību ar kuriem esmu stāstījusi jau iepriekš, un daudziem tepat Korkā, – sevišķi mūsu pašu LSC vadībai un citiem organizācijas atsaucīgajiem cilvēkiem par nepieciešamo nodrošinājumu ikdienas un svētku darbam.
Paldies Baltic-ireland portāla veidotājiem par jauno skoliņām veltīto listi!
Tās saites, kuras mūs vieno, ir dārgas, sargājamas un kopjamas!

Korkas skoliņas kolektīvs, kurš devies brīvdienās līdz Miķeļiem (tomēr ne bez dažādiem ar skoliņu un Latviju saistītiem plāniem arī vasarai), novēl visiem jauki pavadīt vasaru!”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>