Ministrs ar Īrijas latviešiem apspriež sadarbību latviskās izglītības jautājumos

Komentēt
Share
IZM

Vakar, 4.jūlijā, Izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis tikās ar Īrijas latviešu nacionālās padomes pārstāvjiem, vēstī Izglītības un zinātnes ministrija. Tikšanās laikā galvenokārt tika pārrunāti izglītības jautājumi un tas, kādu atbalstu Latvija un Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) var sniegt latviskās izglītības ieguvei un stiprināšanai Īrijā un Anglijā.

Tikšanās piedalījās Īrijas latviešu nacionālās padomes valdes locekles Laima Ozola, Inguna Mieze un Inguna Grietiņa, kā arī ministra padomniece sabiedrības integrācijas jautājumos Liesma Ose un Latviešu valodas aģentūras izglītības daļas vadītāja Dace Dalbiņa.

“Līdz šim latviešu valoda bērniem Īrijā tiek mācīta tikai nedēļas nogales skolās, kas ir definējama kā interešu izglītība. Skolās mūsu bērniem māca angļu valodu, svešvaloda tiek mācīta tikai no 12 gadu vecuma. Tas jau ir par vēlu, lai iemācītos valodu un tas liedz arī pamatiespējas cilvēkam, kurš vēlas atgriezties, jo viņi nepārzina valodu pietiekamā līmenī”, norāda Laima Ozola, Īrijas latviešu nacionālās padomes pārstāve, portāla www.baltic-ireland.ie galvenā redaktore. Viņa uzsver, ka viens no problēmas risinājumiem ir pilotprojekts, kas paredz latviešu pedagogu iesaistīšanos Īrijas izglītības sistēmā, sniedzot skolām savas zināšanas, strādājot kā svešvalodas skolotājiem.

Ministrs sarunas noslēgumā uzsvēra, ka sadarbību no Latvijas puses īstenot varēs ar Latvijas izglītības atašeju Īrijā un Anglijā palīdzību, iesākumā skaidri nodefinējot galvenos darba uzdevumus. Starp tiem jāmin nepieciešamību apzināt latviešu imigrantu bērnu skaitu Īrijā un Anglijā, sagatavot iespējamo skolotāju datubāzi, iekļaujot arī viņu dzīves vietas, kā arī izstrādāt izglītības programmu un aprēķināt aptuvenās izmaksas pilotprojektam, kas paredzētu latviešu skolotājiem pasniegt latviešu valodu Īrijas skolās kā svešvalodu. Būtisks atašeja uzdevums būtu arī veidot sadarbību ar tām Īrijas pašvaldībām, kurās dzīvo ievērojams skaits latviešu, piemēram, Dublinu, Navanu, Korku.

Līdz šim IZM sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru (LVA) ir sniegusi atbalstu latviešu nedēļas nogales skolām Īrijā, piegādājot mācību līdzekļus skolām un latviešu valodas apguves darba lapu komplektus izdalīšanai vecākiem, kuru bērniem nav iespējams apmeklēt diasporas skolas. Ir izveidota apakšvietne „Māci un mācies latviešu valodu” LVA mājaslapā www.valoda.lv, kur ir iespējams apgūt latviešu valodu. Tāpat diasporas skolotāju metodikas kursos 2013. gada 9.–11. jūlijā piedalīsies 6 skolotāji no Īrijas.

FOTO: baltic-ireland.ie

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>