“Koklīte” ceļos pa Īriju

[ 2 ] Comments
Share
Edgars_instrumenti

Kad pagājušajā vasarā Latviešu valodas aģentūra (LVA) aicināja aktieri Edgaru Liporu ar uzvedumu “Par mūzikas instrumentiem” uz diasporas skoliņu skolotāju kursiem Rāmavas muižā, viņš ne iedomāties nevarēja, ka tas ir sākums 14000 km garam “Koklītes ceļojumam” cauri visai Eiropai, Anglijai un Īrijai, portālam baltic-ireland.ie pavēstīja Korkas latviešu bērnu nedēļas nogales skoliņas skolotāja un šī projekta koordinatore Anita Litauniece.

Turpina Anita Litauniece:
“Tomēr ne vienam vien kursu skolotājam skaistākajos izrādes brīžos pavīdēja doma, ka to gan gribētos parādīt mūsu bērniem, tāpēc vēlāk idejai par ceļojošu teātri pievienojās viena skoliņa pēc otras.
Augustā, septembrī jau tapa projekts, kuram finansiālu atbalstu (honorārs 2700 lati, ceļa izdevumi 1700 lati – red. piebilde) piešķīra Latvijas Kultūras ministrija (KM), un jau februārī ar pirmo izrādi Vīnē “Koklīte” ceļos pie mums.

Kamēr uz lielāko pilsētu skatuvēm ar KM atbalstu viesosies “Sprīdītis”, mazajās skoliņās iegriezīsies “Koklīte” ar lustīgiem dančiem pasākuma izskaņā.
“Koklītes ceļojums” veidots kā sirsnīgs latvisks pasākums skoliņām, domājot arī par to, ka ne vienmēr izdodas apmeklēt izrādes centros. Svētki pašu mājās izdaiļo pašu mājas. Skoliņa kļūs par vietu, kur ģimenes nākušas kopā baudīt skatuves mākslas burvīgos mirkļus, kur izdejoti profesionālu meistaru organizēti un vadīti danči dzīvas mūzikas un pašu dziedājuma pavadījumā.
Savā skoliņā katrs bērns jūtas kā sarunas dalībnieks. Izrāde par mūzikas instrumentiem, kuri sarunājas un skan, ir izglītojoša, klausīšanās prasmes attīstoša. Tā ir iepēja piesaistīt latviešu bērnu uzmanību kvalitātēm, kuras uzrunā katru sirsnīgi, tieši un tuvu.
To redzēs visi skoliņas bērni un vecāki, gaidīti arī tie, kuri atnāk uz skoliņu tikai svētku reizēs, un ciemiņi.

Pasākumu no Latvijas mums atvedīs aktieris un muzikants Edgars Lipors un horeogrāfe Lilija Lipora.
Pirmajā daļā būs izrāde par latviešu tautas mūzikas instrumentiem, kurā Mazā Koklīte dosies izzināt pasauli un satiks dažādus tēlus:
Putniņu Svilpaunieku,
Pirtnieci Klabatiņu,
ciemosies pie Ģīgu ģimenes,
baidīsies no dusmīgā Māla poda,
satiks skolotāju Ermoņiku,
Garo Līnu – Mandolīnu un Brīvo Svilpi,
dziedās kopā ar Bungu Jāni – Bumburjāni un Dūku Maisu – skaļo gaisu.

Otrajā daļā Lilijas vadībā un Edgara akordeona mūzikas pavadījumā visi tiks aicināti iesaistīties lustīgos latvju dančos un rotaļās maziem un lieliem.

Jau februārī “Koklīti” savās skoliņās uzņems: Austrijā – Vīnes latviešu nedēļas nogales skoliņa, Šveicē – Cīrihes latviešu un kultūras skola “Auseklis”, Vācijā – Bonnas skoliņa “Kamolītis”, Beļģijā – Briseles latviešu skoliņa, Luksemburgas latviešu skoliņa “Strops” un Latviešu centrs Minsterē (LCM) Vācijā.
Marta sākumā “Koklītes ceļojums” būs gaidits arī Anglijā – Londonas Latviešu skolā, Bradfordas skolā “Saulespuķe”, DVF namā, Peterborough Latviešu apvienībā, Bostonas Latviešu biedrībā, Mansfieldas Latviešu skoliņā

Marta otrajā pusē ceļojošo izrādi savās skoliņās un centros sagaidīs arī Īrijas skoliņas un nodibinājumi:
14. martā plkst. 17.00 – Korka
Turner’s Cross Community Center, Church View, Curragh Road, Turner’s Cross, Cork.
Anita Litauniece, mob: 0874178231.

15. martā plkst. 19.30 – Limerika
St.Philomenas Preporatory School; South Circular Road, Limerick.
Kristīne Mihailova – Walshe, mob: 0862297558.

16. martā plkst. 15.00 – Castlebar, Co. Mayo
„Mullach Buí”, Laughtavarry, Ballyvary, Castlebar, Co. Mayo.
Zane Kažotniece, mob: 0871202252.

17. martā plkst. 11.30 – Portlaoise
Treo Nua Resource Centre, Harpurs Lane, Portlaoise, Co. Laois.
Inita Danne, mob: 0873281036.

18. martā plkst. 15.00 – Dublina
Lantern centre, 17 Synge street, Dublin 8.
Inguna Grietina, mob: 0863386968

22. martā plkst. 18.00 – Newry (Ziemeļīrija)
Altnaveigh House, 51 Downshire Road Newry, BT34 1EE
Agnese Šerbuka, mob: 07521011712.

Sekos “Koklītes” ceļojums uz Helsinkiem, Stokholmu, Oslo, – uz Ziemeļeiropu.
Visu izrādes un danču gaidītāju vārdā saku lielu paldies Latvijas Kultūras ministrijai un Latvijas Koncertiem, LVA, ELAi, visiem projekta atbalstītājiem!
Šī tūre ar Latvijas atbalstu uz diasporas skolām visā Eiropā ir skaista liecība par radošu, abpusēji ieinteresētu un veiksmīgu sadarbību.

Labu veiksmi apņēmīgajai “Koklītes” komandai Edgaram un Lilijai Liporiem!

Tiksimies martā īsti latviskā ģimeņu pasākumā!
Par biļetēm vai ielūgumiem uzziņas var saņemt savās vietējās skoliņās.”

Publicitātes foto

2 Responses to “Koklīte” ceļos pa Īriju

 1. Precizējums saka:

  2012. gadā diasporas latviešu skolotāju kursus Rāmavas muižā organizēja Pasaules Brīvo latviešu apvienība, Latviešu valodas aģentūra atbalstu sniedza organizatoriskos jautājumos un nodrošināja daļu no lektoriem. Pateicība par Edgara un Lilijas Liporu uzaicinājumu pienākas PBLA Izglītības padomes priekšsēdētājai Dainai Grosai, kura rūpējās par kursu dalībniekiem trīs dienu garumā.

  Aija Otomere, LVA diasporas projektu koordinatore

 2. Anita Litauniece saka:

  Paldies, Aija, par labojumu, – jauki, ka turat rūpi! Gribu labot kļūdu, – pateikties PBLA Izglītības padomes vadītājai Daina Gross! Viņa, starp citu, bija arī pati pirmā, kura atsaucās ierosinājumam organizēt izrāžu tūri pa skoliņām, deva iedrošinājumu un padomus! Daina Gross man augustā rakstīja: “Priecājos, ka jums šī ideja “aizgāja” un ka sākat jau organizēties Eiropas mērogā! Šāda kopīga izrāžu koordinēšana ir visreālākā iespēja izrāžu organizētājiem dabūt maksimālo efektu – t.i. tikt uz lielāko skolu skaitu.
  Prieks dzirdēt, kā virzās uz prieksu „Koklītes ceļojuma” turneja.”

  Turneja patiešām rit veiksmīgi, nu jau „Koklīte” ir pārcēlusies uz Angliju. Dažas atsauksmes no Eiropas skoliņām:
  Ieva Pūpola: „Mums Vīnē bija brīnišķīga pēcpusdiena ar Edgaru un Liliju Liporiem. Visiem – gan lieliem, gan maziem ļoti patika gan izrāde, gan arī danči, mums bija ļoti jautri. Liels, liels paldies Jums!”
  Inga Pētersone:
  „Sirsnīgi sveicieni no Minsteres! Mums bija vienkārši burvīga svētdienas pēcpusdiena Minsterē! Rakstīju arī Edgaram un Lilijai – tik daudz jauku un pozitīvu atsauksmju no visām pusēm :)
  Anita Litauniece, Korkas Latviešu skoliņa

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

Jūs varat izmantot šādas HTML birkas un atribūtus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>